Sağlık

Limonun, Limon Suyunun Ve Limonlu Suyun Faydaları

Editör by Bilgi Şefi

Limon nedir denildiğinde kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen ve bütün yıl boyunca büyümeye devam eden küçük bir ağaç türü ve bu ağacın C vitamini bakımından zengin bir meyvesidir. Ülkemizde çok yetiştirilen bir meyve olan limon, özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde hemen hemen her evin bahçesinde bulunmaktadır. Limon daha çok suyu için kullanılmakta olup kabuğu ve eti de aşçılık ve fırında pişirme de kullanılmaktadır. %5’i asit olan limon suyunun pH değeri ise 3 ile 2 arasında değişmektedir. Limonda kolay bir biçimde elde edilen asit bilimsel eğitim deneylerinde kullanılmaktadır.

Limon Nedir?

Limonun Faydaları

Limonun insan vücuduna çok sayıda faydası vardır. Yemeklerde, salatalarda ve çorbalarda kullanılan limon sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur ve lezzeti arttırır. Çok güçlü bir anti viral ve anti bakteriyel nitelikte olan limon her gün düzenli olarak tüketildiğinde insan vücudunun günlük C vitamini ihtiyacını karşılar ve bağışıklık sistemini güçlendirir ve böylece çeşitli hastalıklara karşı korur. Limon kanser hücrelerinin gelişimini önlemede yardımcı bir rol üstlenir.

Limonun Faydaları

Zengin bir C vitamin madeni olan limonun içeriğinde bulunan sitrik asit, pektin maddesi, magnezyum, biyoflavanoid ve limonen maddesi ile vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Yanık problemlerinde, yüksek tansiyon, obezite, solunum bozuklukları, yüksek ateş, iç kanama, diş problemleri, boğaz enfeksiyonları, cilt sorunları, saç problemleri, hazımsızlık problemleri, kabızlık gibi çeşitlilik gösteren sağlık sorunlarının yaşanması durumunda vücudun savunma sistemini güçlendirir ve iyileştirici özelliğe sahip olan limon mutlaka tüketilmesi gereken meyveler arasında yerini alır.

Limonun Zararları

İnsan vücuduna çok faydası bulunmakta olan ve C vitamini deposu olan limonun vücuda verdiği bazı zararlarda vardır. Limonun içeriğindeki asitler dişlerde erozyona neden olmaktadır. Bu durum neticesinde dişlerde erime görülür ve bu erimeler sonrasında sıcak ve ya soğuk yiyeceklere karşı dişlerde hassasiyet oluşur. Limon tüketmek son derece faydalıdır ancak gereken miktarlardan fazla tüketilmesi durumunda ağız içerisindeki mukoza zarına zarar verir ve bu durum sonucunda ağız içerisinde pamukçuk ya da benzeri ağız yaralarının çıkmasına sebebiyet verir.

Fazla miktarlarda tüketilen limon mide ekşimelerine yol açabilmektedir. Asit içeriği nedeniyle limonun fazla tüketilmesi durumunda mide bozulması sorunu görülebilir. İdrar söktürücü etkiye sahip olan limon aşırı tüketildiği taktirde böbreklerde idrar üretimini normalin üzerinde arttırarak ciddi sıvı kaybının yaşanmasına neden olabilmektedir. Böbrek ve safra kesesi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Limon Suyunun Faydaları

Her gün aksatılmadan ve makul miktarlarda içilen limon suyunun insan vücuduna saymakla bitirilemeyecek faydaları vardır. Taze sıkılmış limon suyunun sabahları yeni bir güne başlarken bir su bardağı ılık suyun içine ilave ederek içtiğinizde vücudunuzun kronik hastalıklara karşı savaş gücünü artırmasına katkı sağlar. Zengin bir C vitamini kaynağı olması bakımından limon suyu vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı mücadele etmesine ve iyileşmesine önemli bir katkı sunar. Kanı temizleyici etkisi olan limon vücudun kandaki toksin maddelerini temizlemesine yardımcı olur. Taze sıkılmış limon suyunun içeriğinde bulunmakta olan strik asit, besinlerin kan şekeri üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletici rol üstlenir. İçeriğindeki pektin sayesinde açlık hissini azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu Suyun Faydaları

İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücudun temizlenerek toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Böbrekleri temizler ve sindirim sistemine yardımcı olur. Hamilelik döneminde içilen iki çorba kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu, bir bardak suya karıştırılarak içildiği taktirde anne karnındaki bebeğin kemik gelişimine yardımcı olmaktadır. Uykusuzluk problemlerine iyi gelir. Cildi temizleyici nitelikte bir etkisi bulunmakta olan limon suyunun aksatılmadan her gün ve makul miktarlarda içimi durumunda kırışıklıklar ve siyah noktaları temizler ve cildi tazeler. Taze sıkılmış biçimde içimi gerçekleştirilen limon suyu beyin ve sinir hücrelerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olarak hafızaya ve konsantrasyonun sağlanmasına yardımcı etki sağlar.

Limon Suyunun Faydaları

İçerdiği sitrik asit sebebiyle vücudun enfeksiyonlara karşı savaşma gücünü arttırır. Bir bardak ılık suya ilave edilen taze limon suyu içerisine az miktarda bal ilavesi yapılması durumunda nezle ve grip gibi hastalıklara karşı daha güçlü bir etki gösterir. Bir tatlı kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyunu bir miktar su ile karıştırıp yemekler öncesinde içmek, nefesi açıcı etki sağlar. İçerisine taze limon suyu katılmış olan su yudumlanarak içildiğinde mide bulantısı ve taşıt tutmasına karşı iyi gelir. Taze limon suyu saça sürüldüğünde saçı güçlendirerek parlaklık kazandırır. Sağlığa sayısız faydası olan limon suyu ev temizliğinde kullanıldığı taktirde evlerde dezenfekte edici bir etki sağlar.

Limon Kabuğunun Faydaları

Limon kabuğunun içeriğinde mevcut olan dlimonen adı verilen bileşen oldukça etkili bir cilt dostu olma özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde cilt kanseri riskini azaltıcı bir rol üstlenir. Safra kesesi ve karaciğer için çok yararlıdır. Balgam söktürücü etkisi vardır. Mide asidini dengelemeye yardımcı olur. Limon kabuğu sindirimi kolaylaştırır. Kalbe iyi gelir ve bakterilerle savaşır. Kadınlarda yumurtalık kanseri görülme riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Kemiklerin kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur ve çeşitli kemik sağlığı sorunlarına iyi gelir. Bağışıklık sistemine ciddi ölçüde güç kazandırır. C vitamini bakımından zengin bir yapıya sahip olan limon kabuğu ağız sağlığını korumaya yardımcı olur. Cilde faydalıdır.

Limonlu Su Zayıflatır Mı?

Vücuda sayısız faydaları olan limonlu suyun sindirim organları başta olmak üzere böbrekleri ve safrayı temizleyici etkisi bulunmaktadır. Sindirim sistemine sağladığı katkı sayesinde kilo vermeye yardımcı bir etkiye sahiptir. Fakat limon suyunun fazla kiloları yok etmek gibi doğaüstü bir etkisi olmadığını unutmamakta yarar vardır. Limonun içeriğinde mevcut olan ve flavonoidler olarak bilinmekte olan bileşikler, kilo alma hızını yavaşlatıcı etki sağlar. Limonun içeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini, yapılan egzersizler esnasında yağ yakımını arttırır.

Limon Kabuğunun Faydaları

Limonun Cilde Faydaları

Tek bir limon içeriğindeki bol miktarda bulunan C vitamini, B6,B1,B2 vitaminleri ve manganez mineralleri ile vücut sağlığına ciddi katkı sağlamakta olup ayrıca cilt sağlığı içinde oldukça önemli bir etki barındırır. Cilde büyük faydaları bulunan limon cilt maskelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Limonun cilt üzerindeki en önemli faydaları arasında sivilce ve siyah noktaları giderici etkisi yerini alır. Gözenekleri temizleyici etkiye sahip olan limon cilde tazelik ve parlaklık verir ve sivilcelerin giderilmesine katkı sağlar. Cilt üzerindeki fazla yağı giderici etkisi bulunur. Bir cilt problemi olan kepeği gidermeye yardımcı etkisi vardır. Kararan diz ve dirseklere limon sürüldüğünde rengin açılması sağlanabilmektedir.

Limonun Cilde Faydaları

Nane Limon Nasıl yapılır?

Sağlık için son derece faydalı olan nane limon özellikle soğuk kış mevsimlerinde sıcak olarak tüketilebilen bir içecektir. Su ve Nane ile hazırlanan nane limon un hazırlanması; ilk olarak bir cezvenin içine 2 tatlı kaşığı kuru nane ilave edilir. Naneye ilaveten yarım limon mümkün olduğunca küçük parçalara doğranarak cezvenin içine konur ve son olarak 1,5 su bardağı kadar da su cezveye ilave edilerek kaynatılır. Kaynamaya başlayan nane limon karışımı 3-5 dakika kadar kısık ateşte kaynatılmaya devam edilir. Hazırlık aşaması tamamlanan nane limon karışımı süzgeçten geçirilerek bir fincana aktarıldıktan sonra sıcak olarak içilir.

Nane Limon Nasıl Yapılır

 

Limonun Besin Değerleri

 • 100 gr. olan bir adet limonun besin değerleri;
 •  Karbonhidrat (g) 8.73
 •  Demir (mg) 0.11
 •  Yağ (g) 0.36
 •  Protein (g) 0.44
 •  Sodyum (mg) 3
 •  Kolesterol (mg) 0
 •  Lif (g) 1.41
 •  Vitamin C (mg) 44.1
 •  Vitamin A (mg) 3
 •  Potasyum (mg) 157

Bu makalemizde sizlere limon hakkında öğrenmeniz gereken tüm bilgileri vermeye çalıştık. Sorularınız veya bu konu hakkında öğrenmek istediğiniz farklı başlıklar var ise yorum kısmına yazabilir ve bizde en kısa sürede yanıtlamaya özen gösteririz. Sağlıklı günler dileriz…

Yorum Yap